A határközeli osztrák fiatalok bulizási szokásai remekül rávilágítanak egy problémára. Ez történik, ha egy nemzetközi helyzetet helyi szinten próbálunk megoldani.
Bulihelyzet Ausztriában
Érdekes riportot közölt a Kronen Zeitung. Bár sokan csak az osztrák Blikk-ként tekintenek a lapra, mégiscsak Ausztria egyik legnagyobb példányszámban eladott napilapjáról beszélünk és ami még fontosabb, a probléma, amiről írnak, nagyon is valós. Az osztrák kormány a jelenlegi szabályozások szerint (augusztus 1-től) zárt térben 1000, szabadtéren 1250 főig engedélyezi rendezvények megtartását. Ha ehhez hozzávesszük a másfél méteres védőtávolságot, a maszkviselési kötelezettséget és a hajnali 1-es zárórát máris láthatjuk, hogy a Koronavírus elleni védekezésben sokadrangú kérdés a fiatalok szórakozási lehetősége Ausztriában. Ennek megfelelően az éjszakai szórakozóhelyek többsége a puszta életben maradásért küzd, a bulizni vágyók pedig vagy parkolókban való csoportos szemeteléssel és ordítozással, vagy belterületi motorbőgetéssel és amatőr autóversenyekkel kénytelenek szórakoztatni magukat és a kevésbé lelkes ott lakókat. Több országban sor került olyan spontán bulikra, amelyeken több ezren vettek részt és a rendőrség is csak tehetetlenül tárta szét a karjait. Persze valahol meg lehet érteni ami történik - ez van, ha a tesztoszterontól és ösztrogéntől fűtött fiatalság előtt bezárjuk az olyan helyek kapuit ahol levezethetnék az energiáikat. Az energiák "le fognak vezetődni" csak éppen máshol és máshogy. Ugyanakkor a kormány intézkedései is teljesen érthetőek, hiszen ha a vezetés komolyan veszi saját magát és a járványhelyzetet, akkor az elmúlt hónapok szigorításainak és a jelenleg folyamatosan emelkedő új fertőzések számának tükrében természetesen ők sem mondhatják, hogy akkor tessék menni szórakozni, nyalja-falja mindenki egymást, ahogy csak akarja.
"Bratyi"-szlava
Mivel a különböző korlátozások országonként eltérőek, csak idő kérdése volt, hogy a partylátogatók megtalálják azokat az államokat, ahol - Ausztriával ellentétben - jóval elnézőbbek a maszkviselési kötelezettséggel vagy a védőtávolság betartásával kapcsolatban. Jelenleg a schengeni zónán belül nagyjából mindenki úgy jön-megy, ahogy csak akar és a bécsi fiatalság hamar ráeszmélt, hogy a szomszédos Szlovákiában nyitva vannak az éjszakai szórakozóhelyek, méghozzá (június 10. óta) kötelező záróra nélkül! Az osztrák és a szlovák főváros nagyjából egy órányi autó- és ennél valamivel több vonatútra van egymástól, így elképzelhetjük mennyire rázta meg az osztrák bulihuligánokat, hogy otthon nem szórakozhatnak. Semennyire. A turisták által sokszor már csak "Party-slava"-nak becézett szlovák fővárosban megvalósulni látszik az osztrák szórakozóhelyek tulajdonosainak rémálma: nem elég, hogy ők kényszerűségből zárva tartanak, a fizetőközönség közben egész egyszerűen felfedezi, hogy máshol ez nem így van és simán lelép egy másik országba bulizni. Az pedig kérdéses, hogy mennyire lesz egyszerű onnan visszacsábítani őket, ha Ausztriában is javul a helyzet bulifronton. A problémát már korábban is jelezték az osztrák "éjszakai vállalkozók" a vezetés felé, de eddig nem érkezett érdemi megoldás.
Pandé? Mia'?
A dolog gazdasági vonzata mellett akad azonban egyéb gond is. A riport szerint a határátlépéskor csak annyi történik, hogy néhány - az elmúlt hónapok egyértelműen megterhelő extra feladataiban - megfáradt rendőr végigsétál a vagonokon és elkér néhány személyigazolványt. A riportban megszólaltatott bulizók olyan mély filozófiai gondolatokat osztottak meg a nagyérdeművel mint "Itt Pozsonyban tudsz élni!" vagy "Talán fel kéne adnunk az életünket?". Az nyilvánvalóan egyáltalán nem érdekelte őket (vagy leginkább halvány fogalmuk sem volt róla), hogy nagyjából egy hete egy prágai klubban több mint százan fertőződtek meg miután "nagyon okosan" közös szívószállal fogyasztották el jól megérdemelt koktéljukat. De térjünk vissza a vonatra. A "szigorú" ellenőrzés után, az osztrák fiatalság máris birtokba veheti a szlovák főváros partynegyedét, hogy ott aztán bármiféle maszk viselése vagy a védőtávolság betartása nélkül felhőtlenül szórakozzon hajnalig, majd a reggeli vonattal kissé fáradtan és esetleg Koronavírussal fertőzötten hazatérjen Ausztriába, bármiféle ellenőrzés nélkül. Az kérdéses, hogy járvány idején ez ebben a formában mennyire jó ötlet illetve, hogy mit kezdjen Európa az "Európai Unió kontra Nemzetállamok" problémakörrel. Vajon meddig tart a nemzeti önállóság és hol kellene belépnie a közös Uniós szabályozásnak. Ez a nagy kérdés, és az "Alapító Atyák" nyilvánvalóan nem ehhez hasonló problémák megjelenésére számítottak, amikor először felmerült bennük az Unión belüli áruk és emberek szabad áramlásának gondolata.
Ha valaki megnézné a helyszínen készült videót is, ide kattintva megteheti.
Ne maradj le semmiről kövess Facebookon is!
Forrás: krone.at
Commentaires