top of page
Writer's pictureDavid Stier

Szigorítások jöhetnek Ausztriában? Interjú az egészségügyi miniszterrel.


A napokban az osztrák egészségügyi miniszter Rudolf Anschober egy híroldalnak adott videóinterjút. Szóba került többek között a maszkviselés szigorítása, a határátkelőknél felállítandó tesztlaborok és egy esetleges Görögországgal kapcsolatos utazási figyelmeztetés is.


oe24.at: Miniszter úr, két napja zsinórban 300 felett van az új fertőzések száma Ausztriában. Mit gondol, mi lehet ennek az oka?


R.A.: Ezt tulajdonképpen jól megmagyarázható és alapvetően 3 oka van. Először is számítottunk rá, hogy a fertőzések meg fognak ugrani, amikor meghoztuk az enyhítő intézkedéseket. Amikor újra megnyitottuk a határokat, várható volt, hogy új gócpontok fognak kialakulni. A második ok, hogy a fertőzöttek átlagéletkora eltérést mutat az előzőekhez képest. A védekezés ebből a szempontból jól vizsgázott. Az idősek és a rizikócsoportok esetében jelentősen csökkent az új esetek száma, a helyzet stabilnak mondható. Többek között ezért van az, hogy bár sok az új fertőzött, mégis kevesen szorulnak kórházi kezelésre. A járvány most inkább a fiatalabb korosztály tagjai között terjed, akik közül bár sokan betartják a kötelező intézkedéseket, egy részük azonban egyelőre felelőtlenül viselkedik. Végül a harmadik fontos ok a nyaralásból hazatérők csoportja. Az új fertőzések közel 30%-a közülük kerül ki. Több különböző országról beszélhetünk, de alapvetően Horvátország ahonnan a legtöbben behurcolták a vírust. Éppen ezért adtunk lehetőséget az innen hazatérőknek az ingyenes tesztelésre. Természetesen a tesztek számának növekedése is egy ok, amiért egyre több új fertőzésre derül fény.


oe24.at: Ezek a számok aggodalomra adnak okot, vagy egyszerűen arról van szó, ahogy ön is mondta, hogy ha többet tesztelünk, akkor több esetre derül fény?


R.A.: Azt mondhatom, hogy napi több mint 300 új fertőzöttnél, én már aggódom. Ezt az adatot nem szabad félvállról venni. A kormány részéről is kiemelt figyelmet igényel a helyzet. Éppen ezért vezettük be Horvátországgal és más országokkal szemben is az utazással kapcsolatos szigorításokat, hiszen jól látható, hogy ez az a terület ami a leginkább felelős a számok növekedéséért. Az esetszámok az elmúlt három hétben extrém növekedést mutatnak. Három hete még csak napi 9 új esetet regisztráltunk, két hete ez a szám már 39 volt, és az elmúlt héten már átléptük a 300 új fertőzést naponta. Ez azt jelezte, hogy ideje behúzni a kéziféket és szigorításokat bevezetni.


oe24.at: Az ingyenes teszt lehetősége miatt nyilván most jóval többen ellenőriztetik magukat mint korábban. Számítanak rá, hogy a tesztek számának növekedése miatt, az elkövetkezendő napokban az új esetek száma 400 vagy akár 500 fő fölé is mehet?


R.A.: Remélem, hogy nem. A Horvátországból hazatérők teszteléséből származó adatok nagy része már beérkezett, ahogy a spanyol Baleár szigetek esetében is nagyjából ez a helyzet. A több teszt miatt esetleg emelkedő esetszámok azonban nagyobb biztonságot is jelentenek a jövőre nézve. Számos olyan esetet sikerült ugyanis feltárni, ahol a fertőzötteknek nem voltak tünetei, így a teszt nélkül nem is tudtunk volna róla, hogy ezek az emberek esetleg továbbadják a vírust.


oe24.at: Milyen szerepet játszanak valójában a nyaralásból visszatérők a járvány terjedésében? Jelenleg 30% az arányuk az új fertőzések esetében, elképzelhető, hogy ez a közeljövőben emelkedik, ahogy még több nyaraló tér vissza az országba?


R.A.: Úgy látjuk, hogy a Horvátországban nyaralók többsége az utazási figyelmeztetés hatályba lépése előtt már hazautazott. Úgy gondolom, hogy ezt a hullámot elég jól kontrolláljuk jelenleg. A határellenőrzéseket egyébként is szigorítottuk a napokban. Az egészségügyi hatóságok az elmúlt időszakban 500 ezer alkalommal végeztek valamilyen egészségügyi ellenőrzést a határátkelőknél beleértve a PCR teszteket is. Számos horvát nyaralóhelyen helyben is lehetőséget nyújtanak a tesztelésre a turistáknak és mi is igyekszünk minden eszközzel megkönnyíteni a tesztelést a hazautazóknak itt Ausztriában. Azt hiszem a helyzet nem fog jelentősen romlani, jelenleg abban a fázisban vagyunk, amikor még szükség van néhány napra, hogy a hozott intézkedések kifejthessék a hatásukat, de a folyamatot szerintem sikerült megfékezni.


oe24.at: A Horvátországgal és a Baleár szigetekkel kapcsolatban kiadott utazási figyelmeztetések után számíthatnak más országok is hasonlóra? Görögország neve merült fel többekben, mint lehetséges ország, amellyel szemben szintén szigorításokat vezetnének be.


R.A.: Heti rendszerességgel ellenőrizzük a szakértőkkel az aktuális helyzetet. Fontos kiemelni, hogy az ilyen döntéseket szigorúan szakmai alapon hozzuk meg a különböző államokkal kapcsolatban. Azt vizsgáljuk, hogy az egyes országok milyen előrelépéseket értek el a járvány kezelésében, vagy éppen hol emelkedik a fertőzésveszély. Bármikor előfordulhat, hogy új országoknál alkalmazzuk az utazási figyelmeztetést, ahogy természetesen az is, hogy valamelyik állammal szemben visszavonjuk ezt az intézkedést. Kiváló példa az utóbbira Lombardia. Néhány hete még egyikünk sem gondolta volna, hogy ez egy olyan régió lesz Olaszországban, ahol enyhítést tudunk bevezetni, mégis ez történt, jelenleg erre a területre nincs érvényben utazási figyelmeztetés.


oe24.at: Az elmúlt időben több kritika is érte a határellenőrzések hatékonyságát. A kormány tartott is egy sajtótájékoztatót ezzel kapcsolatban, ahol szigorításokat ígértek.  Hogy látja, történt már változás ezen a téren?


R.A.: Igen, látjuk a fejlődést, de azt is fontos leszögezni, hogy sosem volt rossz a határellenőrzésünk. A 40-50 ezer egészségügyi ellenőrzés naponta, ami az elmúlt időszakot jellemezte, komoly teljesítmény. Ezzel együtt örülök, hogy további erősítésként plusz 500 rendőr és 800 katona fog segíteni a jövőben ennek a munkának az elvégzésében. Az ő kiképzésük folyamatban van és lépésenként kerülnek kivezénylésre a határokra. Ez az intézkedés ismét jelentős kapacitásbővítést jelent az átkelőknél. Úgy látjuk, az elkövetkezendő 3 hét lesz még kritikus, amikor a nyaralásból visszatérőkre kiemelt figyelmet kell fordítanunk és felfednünk az esetleges új eseteket.


oe24.at: Kurz kancellár egy múlt heti interjúban tesztlaborok felállítását szorgalmazta a határátkelőkön, az ezzel kapcsolatos döntést azonban az egészségügyi hatóságokra bízta. Mi a helyzet ezen a fronton? Számíthatunk olyan állomások felállítására mint amilyen a reptéren is működik?


R.A.: Igen a reptéren van ilyen és jól is működik, ott azonban más rendszerben történik a beléptetés mint egy átlagos határátkelőn. A hatóságok pontosan tudják, mikor érkezik egy gép, honnan és hányan utaznak rajta. Egy hagyományos átkelő esetében azonban soha nem tudjuk előre, hogy hányan, honnan és mikor fognak érkezni. A kancellár ajánlását komolyan vettük, megvizsgáltuk a lehetőségét, hogy a következő 3 hétre van-e értelme egy teljesen új infrastruktúrát telepítenünk a határokra, de úgy látjuk, hogy a szükséges kapacitás már rendelkezésre áll regionális szinten a teszteléshez ezért nem tervezünk tesztlaborokat az átkelőkhöz. Ez nem csak infrastrukturális hanem időbeli gondokat is okozna a belépéskor, a szükséges teszteket mindenki elvégeztetheti gyorsan és egyszerűen az adott tartományban ahol lakik, szinte mindenhol kiépült már a rendszer ami ehhez szükséges.


oe24.at: Tervezik, hogy a teszteket ingyenessé teszik a jövőben, Németország egyes tartományaihoz hasonlóan? A jelenlegi áruk 120 euró, ez egy többtagú család esetében akár a nyaralási költségek felét is kiteheti.


R.A.: Jelenleg is rengeteg ingyenes tesztet végzünk. 240 millió eurót különítettünk el ilyen célokra. Ezek egy része a 1450-es forródróton keresztül érhető el akár olyanoknak is akiknek csak enyhe tüneteik vannak, a másik részük pedig olyan monitorozási programok keretében elérhető mint amit a Horvátországból hazatérők esetében ajánlottunk fel. Ilyen programok futnak több helyen az ápolás vagy a vendéglátás területén is amelyek szintén ingyenesek. Azonban olyan esetekben, ha valaki fertőzött területre utazik nyaralni szabad akaratából, a kormány nem gondolja úgy, hogy át kellene vállalnia az esetleges tesztek költségeit.


oe24.at: Arról is hallani, hogy szigorítanának a maszkviselési kötelezettségen ősztől. Igaz ez?


R.A.: Naponta ellenőrizzük a vírussal kapcsolatos helyzetet. Nemsokára aktiváljuk a lámparendszert is. Ahogy ez működésbe lép és a területek besorolásra kerülnek, biztos vagyok benne, hogy lesznek olyan helyek, ahol szigorításokra lesz szükség. Azt is mind tudjuk, hogy a kötelező maszkviselés egy olyan terület, ahol kevés kellemetlenséget okozva, könnyen és gyorsan lehet beavatkozni de csak akkor tervezünk ilyen lépéseket, ha feltétlenül szükséges és csak ott, ahol valóban problémát látunk.


oe24.at: A Vöröskereszt vezetője szerint szükség lenne a maszkok viselésére minden zárt térben. Mi a véleménye erről?


R.A.: Ez egy olyan javaslat amit nagyon komolyan veszünk, annál is inkább mert a Vöröskereszt végig partnerünk volt a járvány elleni küzdelemben. És ahogy mondtam ez egy könnyen kivitelezhető intézkedés lenne. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy ennek nem minden területen lenne értelme és nem mindenhol lenne szükséges. Főleg olyan területeken kell ezt megfontolni, ahol a kötelező távolságot nem, vagy csak nehezen lehet betartani.


oe24.at: Akkor tulajdonképpen mondhatjuk azt, hogy a maszkviselés valamilyen szinten szigorítva lesz ősztől?


R.A.: Ezt általánosságban nem mondanám. De abban az esetben, ha a járványügyi helyzet indokolja, akár csak egyes régiókban is, akkor ez mindenképpen egy olyan eszköz amit viszonylag gyorsan be tudunk vetni a védekezésben.


oe24.at: Jelenleg zajlik a lámparendszer tesztüzeme. Erről mit lehet tudni?


R.A.: Nagyon elégedett vagyok az eddigi eredményekkel. Ma reggel kaptam meg a jelentést ezzel kapcsolatban. A rendszer elindítása komoly kihívást jelent mindannyiunknak, az összes tartomány és számos tudós is részt vesz a munkálatokban. A következő hétre tervezzük a főpróbát, az azt követő héten élesedik a rendszer. Ekkor tesszük meg az első javaslatokat. Az elemzéseket már ismerem, nem csak a fertőzések számát figyeljük, de több más tényező is fontos szerepet játszik majd a besorolásoknál. Külön jónak tartom, hogy nagyon ügyeltünk rá, hogy az ajánlásoknál kizárólag szakmai szempontokat vegyünk figyelembe.


oe24.at: Hol lesznek láthatóak a besorolások?


R.A.: Egy külön honlapot hozunk létre erre a célra. Itt bárki megnézheti, hogy mi az aktuális helyzet a különböző régiókban. Remélem, hogy a média munkatársai is segítségünkre lesznek majd az aktuális helyzet és a honlap elérhetővé tételében az állampolgárok számára.


oe24.at: Az elmúlt napokban vita folyt a bálszezonnal kapcsolatban. Többek szerint az operabál megtartása is veszélybe kerülhet, de lehet, hogy az egész bálszezon elmarad. Mire számíthatunk?


R.A.: Teljesen nem tartom kizártnak, hogy lesz az idén bálszezon, mert a helyzet stabilizálódhat, vagy akár javulhat is. Azonban attól tartok, hogy a hideg idő beköszöntével a helyzet nemhogy javulni, de inkább rosszabbodni fog. Jelenleg mi is erre készülünk. És ha valóban így lesz, az természetesen megnehezíti a rendezvények megtartását. Egy bált kötelező távolsággal és maszkokkal elég nehezen tudok elképzelni, hogy őszinte legyek. A helyzet hasonló az éjszakai szórakozóhelyeknél. Olyan helyeket, ahol 2-3 ezer ember táncol hajnalig a jelenlegi helyzetben nem nyithatunk ki. Bár sok területen eredményeket értünk el, ez egyelőre még nem tartozik ezek közé. Folyamatos egyeztetések zajlanak ezzel kapcsolatban, ahogy a téli turizmus területén is. A cél, hogy olyan világos keretrendszert és szabályokat hozzunk létre a téli szezonra, amelyek könnyen betarthatóak egész Ausztriában. A végső cél tulajdonképpen az lenne, hogy Ausztrián kívül is betarthatóak legyenek ezek az intézkedések. Ennek érdekében tárgyalásokat folytatunk a svájci vagy a francia egészségügyi miniszterrel és a dél-tiroli kollégákkal is.


A teljes interjú megtekinthető itt, németül.


Ne maradj le semmiről, kövess Facebookon is!

5,439 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page