Az osztrák munkaerőpiac (több másik országéval együtt) továbbra is a járvány szorításában vergődik. A Kurzarbeit modell szeptember végére eléri tervezett avulási időtartama végét Ausztriában, így lassan időszerű volt az osztrák kormány számára, hogy átgondolják az eddigi intézkedéseket és új megfejtést keressenek a régi keresztrejtvényre.
Övön alul...
A Koronavírus-járvány jött, látott és nemes egyszerűséggel úgy "tökönrúgta" a világgazdaságot, hogy az könnybe lábadt szemmel ereszkedett térdre. A támadásnak számos tünetét figyelhettük meg a "páciensen", ezek egyike volt az egekbe katapultált munkanélküliség. Ez Ausztriában is rekordmagasságokba szökött, nyilvánvaló volt tehát, hogy találni kell rá valami megoldást. Ez lett a Kurzarbeit modell.
"Sokan nem is tudják, hogy a Kurzarbeit modell NEM az osztrák kancellárról Sebastian Kurzról lett elnevezve..."
Ennek lényege nagy vonalakban, hogy a dolgozó kevesebb órában dolgozik, a cég csak a ténylegesen ledolgozott órákat fizeti ki, az állam pedig jóságos nagyapóként kipótolja mondjuk a bér 80-90%-áig a hiányzó összeget. A jó munkásember tehát ugyan kevesebbet dolgozik, de a bérének nagy részét megkapja és ami a legfontosabb: nem lesz munkanélküli. Mivel a pénz Ausztriában sem a "pénzfán" terem, így értelemszerűen itt is az a cél, hogy a munkaerőpiac minél hamarabb visszatérjen korábbi egészséges önmagához, nem pedig az, hogy továbbra is magzatpózban agonizáljon egy sötét és levegőtlen pince földpadlóján. A kidolgozott modellt tehát ennek megfelelően első körben három hónapig vehették igénybe a munkaadók, majd ha úgy látták jónak (és gondolhatjuk, hogy úgy látták jónak, hogy a bérköltségek mondjuk felét inkább az állam fizesse, ne pedig ők) meghosszabbíthatták ezt a kellemesen langyos állapotot újabb három hónapra. Na, ez a második kör jár le szeptember végén.
Az új modell
Az új megoldást a régi problémára az osztrák kancellár, a helyettese valamint egy szakszervezeti és egy iparkamarai vezető prezentálták egy sajtótájékoztatón - stílszerűen bármiféle plexi vagy maszk nélkül. Az csak a pórnépnek kötelező ha vásárolni megy vagy buszra ül... De ne akadjunk fenn minden apróságon, nézzük miben lesz más ez a szebb és újabb Kurzarbeit, amit majd október 1-étől lehet igénybe venni újabb 6 hónapos időtartamra:
a korábbi 10%-ról 30%-ra emelték a dolgozók minimum óraszámát, tehát ha a cég igénybe veszi a modellt, 30%-nyi órát mindenképpen neki kell kifizetnie, a maximum ledolgozható óraszám a teljes munkaidő 80%-a.
mivel az emberek a Kurzarbeit ideje alatt kevesebbet dolgoznak, a fennmaradó időt különböző tanfolyamokkal és oktatásokkal kell kitölteni - ahol erre lehetőség van.
szigorúbb ellenőrzések a visszaélések megakadályozására.
Ennél több újdonság nem nagyon hangzott el, az ember csak nézi ezeket a szép öltönyös embereket a sajtótájékoztatókon és ámul, hogy mennyit fejlődött a politikai kommunikáció az évtizedek alatt. Egyre több a beszéd és egyre kevesebb a mondanivaló. Azért elhangzott még pár fontos dolog. Az is érdekes lehet, hogy mi NEM változik az új modellben. A dolgozók például továbbra is a bérük 80-85-90 százalékát fogják megkapni. Azokat a cégeket is megnyugtatták, akik úgy gondolják, hogy nem lesznek képesek legalább 30%-ban foglalkoztatni az alkalmazottaikat október 1-től. Az ő számukra is fognak találni megoldást. Felhívták ezen kívül a munkaadók figyelmét, hogy ne nagyon rendezkedjenek be hosszútávra az új szabályozással kapcsolatban, mert az osztrák államkassza is kifogy egyszer, bármennyire kényelmes is a jelenlegi helyzet sokak számára. Szóval az új Kurzarbeit tulajdonképpen a régi Kurzarbeit ráncfelvarrott verziója, de annak egyáltalán nem rossz. Arra való, hogy megóvja az embereket a munkájuk elvesztésétől egy átmeneti időszakra. Ilyen eszközként azonban valóban jól működik és követendő példaként szolgált sok más ország számára. Az igazán érdekes az lesz, hogy mi történik amikor eltűnik a védőháló és a cégeknek a munkavállalókkal együtt újra talpra kell majd állniuk. Hamarosan kiderül...
Forrás: orf.at
Comments